Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území města Dobruška

Přehled vodních toků a jejich správců na území města Dobruška a v jeho okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazované vrstvě "Vodní toky".

Územím města Dobruška protéká vodní tok Dědina, který patří mezi dva nejvýznamnější přítoky Orlice (druhým je vodní tok Bělá), přivádějící vodu z Orlických hor, včetně předhůří. Vodní tok je známý tím, že je zvlášť ohrožený povodněmi. Vodní tok Dědina pramení (zhruba 784 m n. m.) v CHKO Orlické hory na území obce Sedloňov. V intravilánu obce přibírá zleva Zlatý potok (v minulosti vodní tok Dědina byl označován jako Zlatý potok). V jihozápadní části Sedloňova představuje Dědina přirozenou hranici s obcí Sněžné, poté severozápadní hranici obce Dobřany, následně rozděluje obce Bystré a Kounov. Na hranici mezi obcemi Kounov a Dobré přibírá zleva vodní tok Hluky. V Dobrém ústí zleva ještě také Kamenický potok. Dědina od pramene teče zhruba jihozápadním směrem až do obce Bílý Újezd (ORP Rychnov nad Kněžnou), kde prudce stáčí svůj směr na severozápadní. Následně protéká obcí Podbřezí a městem Dobruškou. V Dobrušce ústí do Dědiny zprava Brtevský potok. Dále Dědina pokračuje západním směrem, protéká místní části Pulice, kde je až po obec České Meziříčí v relativně přírodě blízkém stavu. V minulosti došlo v několika časových etapách k přeložení koryt obou toků do nové trasy a původní meandrující koryta byla napřímena a stabilizována. Napřímené a zahloubené koryto ve zvýšené míře odvodňuje okolní nivu. Zaústění plošné systematické drenáže pozemků v návaznosti na zvýšenou kapacitu koryta (cca Q2 – Q10) urychluje odtok ze záplavového území a snižuje jeho retenci. Přilehlá niva byla následně využita pro zemědělskou výrobu. Vzhledem k vysokému stupni zemědělského hospodářského využití krajiny je retenční schopnost daného území snížena. Dědina protéká intravilánem obce České Meziříčí, kde prudce stáčí směr na jižní a pokračuje do SO ORP Hradec Králové. V tomto posledním úseku je koryto s několika výjimkami upraveno a fluviálně – geomorfologické procesy vývoje koryta jsou zastaveny. 

Základní hydrologické charakteristiky vodního toku Dědina

Místo profiluř. kmQa [m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Hlásný profil kat. B Chábory, Dědina 30,7 0,89 7,85 21,1 29,5 56,3 71,4

 Základní údaje o vodních dílech na území města Dobruška

Přehled vodních děl na území města Dobruška naleznete v mapové prohlížečce v dotazované vrstvě "Vodní díla".
Na území města Dobruška se nachází v jihovýchodní části rybník Drnov, který spravuje Kolowratské rybářství. Vodní nádrž je zařazena do IV. kategorie. Ostatní vodní nádrže jsou svou velikostí a polohou nevýznamné.