Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Počátky lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí města ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích. když dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích a lesních stezkách. 
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území města Počátky jsou uvedena v kapitole Přívalové povodně

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

V nedávné historii bylo město Počátky nejvýznamněji zasaženo povodněmi v roce 2008, 2010 a 2013. Díky již zmíněné kaskádovité soustavě vodních děl na vodních tocích protékající katastrem je zde zvýšené riziko vybřežení a vzniku povodně. Na nejdelším vodním toku Počátecký p. se nachází velmi rizikový úsek, kde již v minulosti povodňová vlna zaplavila bezprostředně umístěné obytné domy a okolní plochy. Jedná o nejníže položený bod na katastru města, kde dochází k povodni především z důvodů přívalových srážek a jarního tání sněhu.
Město mohou ohrožovat i povodně z protržení hráze vodních nádrží. Pokud by tato situace nastala (např. u většího rybníku nad městem), následná povodňová vlna by zatopila třetinu samotného města, část města Žirovnice, Jarošov nad Nežárkou, některé obce po proudu vodního toku a ohrozila by ve větší míře i město Jindřichův Hradec. V současné době dochází na kaskádě rybníků k pravidelným opravám, aby se zamezilo nežádoucím důsledkům poškození některé z hrází vodních nádrží.
Roku 2005 došlo na území města k povodni z důvodů jarního tání sněhu, které způsobilo zvýšení hladiny Počáteckého p. Voda zaplavila bezprostředně umístěné plochy a nemovitosti umístěné v povodí vodního toku.
V letech 2008, 2010 a 2013 zasáhla město povodeň způsobena dlouhodobými přívalovými srážkami a následnými splachy z orné půdy. Při těchto povodních došlo ke zvýšení hladiny Bezejmenného vodního toku (ID 10272968), který současně představuje levostranný přítok Počáteckého p. Voda při těchto povodních zaplavila především zahrady a sklepy obytných domů a místní komunikace. Dále povodňová vlna způsobila škody na korytě vodního toku, pokácena několik stromů a nanosila do města velké nánosy naplavenin z ornice a zemědělských ploch.
Během rozmezí let 2005–2007 došlo ke stržení lávky pro pěší chůzi a díky spolupráci s Povodím Vltavy, státní podnik došlo k iniciaci ke tvorbě vhodných protipovodňových opatření. Roku 2012 byla vybudována část protipovodňových opatření v kritickém úseku na katastru města. Škody na majetcích při povodni se tímto zásahem snížili, ovšem na zmíněném Bezejmenném toku (ID 10272968) dochází k pravidelným povodním při prudkých přívalových srážkách a ke splachům z ornice, které zaplavují plochy v zahrádkářské kolonii. I zde ze strany města dochází ke snaze zajistit vhodnou protipovodňovou ochranu, která zamezí riziko vzniku škod na majetcích a ohrožení obyvatel samotného města.

Ukázka následků povodní z července roku 2008