Zvláštní povodeň

Zvláštní povodeň je povodeň způsoben umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:

  • technická příčina havárie díla
  • silné zemětřesení
  • letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
  • válečný konflikt
  • teroristický útok

Na vodních tocích na území obce se nenachází žádná vodní díla, která by mohla v případě havárie vyvolat povodeň. Z vodních děl ležících mimo obec je jistě nutné zmínit vodní nádrž Nýrsko, ležící zhruba 50 km proti proudu řeky Úhlavy na jejím 93,69 ř. km. Další informace o tomto vodním díle viz kapitola Odtokové poměry

Riziko ohrožení obce Červené Poříčí nastává v případě havárie hráze vodního díla, pro kterou existují dva možné scénáře. (Varianta 1: havárie erozí hráze při jejím přelití v kombinaci s maximálním zatížením přehrady hydrologickou povodní PV 10 000. Varianta 2: havárie hráze vnitřní průsakovou erozí podél pravé strany odpadní štoly při běžném provozním stavu.) Výchozím časem havárie (T=00:00) je okamžik, kdy dochází ke skokovému vytvoření masivní průrvy v tělese hráze a skokovému navýšení odtoku (tj. okamžik vzniku průlomové vlny).

Při vzdálenosti obce Červené Poříčí od VD Nýrsko 36,09 km, by došlo k navýšení maximální hloubky řeky na 5,9 m a zvýšení kulminačního průtoku na 1361 m3/s. K tomuto by došlo v čase 6 hod 58 min a kulminaci vlny od času T=00:00 v čase 8 hod 21 min. Čas na provedení veškerých preventivních opatření od vzniku masivní průrvy v hrázi VD v obci Červené Poříčí je tedy přibližně 6 hod.  

Časy postupu zvláštní povodně je potřeba s ohledem na metodiku výpočtu a celou řadu nejistot chápat pouze jako orientační.


Vodní nádrže v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.