Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území městyse Drásov lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je sever městyse ohrožován splachy z polí nacházejících se pod lokalitou Trávnická. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území městyse Drásov, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry


Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu městyse. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

 

Historické povodně

V posledních letech se povodně na území městyse vyskytly zejména v letech 2005, 2006, 2009 a 2011

Průběh povodně v roce 2005

Dne 17. 3. 2005 vznikla povodňová situace v katastrálním území Drásova. Příčinou byl tající sníh, jehož důsledkem se vytvořila laguna o rozloze více jak jeden ha a objemu 2500 m3. Následující den, tedy 18. 3. 2005, byl ve 13. hodin vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity. Za hodinu byl vyhlášen už 3. stupeň povodňové aktivity. Hladina vody kulminovala s průtokem až stoleté vody. 19. 3. 2005 došlo k prudkému ochlazení a poklesu hladiny. Byly tedy zrušeny veškeré stupně povodňové aktivity.

Průběh povodně v roce 2009

Dne 15. 7. 2009 v 21:20 hod byl na toku Lubě zaznamenán 1. stupeň povodňové aktivity. Ve 22:15 hod došlo k vyhlášení 2. stupně povodňové aktivity a v 22:40 již 3. stupně povodňové aktivity. Povodeň vznikla v důsledku bouře, kterou doprovázely silné srážky a která přicházela z více směrů. Hladina vody kulminovala s průtokem až stoleté vody. 3. stupeň povodňové aktivity byl odvolán 16. 7. 2009 v 6 hodin ráno jako odezva na návrat vody do koryta toku. 2. stupeň byl odvolán o tři hodiny později. 1. stupeň povodňové aktivity byl ponechán až do 27. 7. Stalo se tak v důsledku přesycené zeminy, která nebyla schopna absorbovat vodu. Povodeň zasáhla s takovou intenzitou, že bylo nutné evakuovat několik obyvatel Drásova z jejich obydlí.