Zvláštní povodeň

Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:

  • technická příčina havárie vodního díla
  • silné zemětřesení
  • letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
  • válečný konflikt
  • teroristický útok
Umístění obce bezprostředně pod VD Kamýk skýtá mimořádné hydrologické podmínky. Hráz VD Kamýk svým manipulačním řádem určuje míru ohrožení. Jelikož VD Kamýk slouží zejména pro vyrovnání kolísavého odtoku ze špičkové elektrárny Orlík, určuje míru ohrožení taktéž stav na VD Orlík.

Stručné informace z manipulačního řádu VD Kamýk a manipulace za povodní

Řízení manipulací za povodňových situací zajištuje vodohospodářský dispečink Povodí Vltavy, státní podnik s výjimkou kritických situací, kdy může řízení manipulací na vodním díle prostřednictvím vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy usměrňovat vodoprávní úřad ve spolupráci s povodňovými komisemi.

Nezbytným podkladem pro rozhodování o manipulacích jsou hydrologické a meteorologické údaje předpovědní služby ČHMÚ.
Při povodňových průtocích se plní nejprve zásobní prostor nádrže. K vypuštění vody při převádění povodňových průtoků se přednostně využije vodní elektrárny.

Po naplnění zásobního prostoru nádrže je nutné manipulovat s ohledem na přítok do nádrže a hydrometeorologickou situací v povodí tak, aby nebyla překročena maximální hladina hráze vodního díla 287,1 m n. m. a pokud možno nebyl překročen průtok ve Vltavě pod VD Slapy 600 m3/s a v Praze Chuchli 1 500 m3/s. Ochranný objem nádrže se může plnit zadržováním přítoku tak, aby průtok v Praze nepřekročil 450 m3/s nebo aby odtok z VD Slapy nepřekročil 300 m3/s.

Řízení odtoku z VD Orlík se musí provádět i s ohledem na vývoj průtoků v Sázavě i Berounce. Vlastní manipulace během povodně se řídí na základě průběžného operativního vyhodnocování celkové situace a jejího předpokládaného vývoje.

Vypouštění vody z nádrže je nutné provádět s ohledem na velikost neškodného průtoku Prahou 1 500 m3/s. Výjimku tvoří případ, kdy je rychlé snížení hladiny nouzovým opatřením v případě bezprostředního ohrožení bezpečnosti VD Kamýk nebo dosáhnou-li sledované jevy kritické hodnoty. Dalším důvodem náhlého vypouštění mohou být požadavky obrany státu a krizového řízení.

 

Vodní nádrže v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.