Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Katastr obce je v současné době nejvíce ohrožován přívalovými srážkami, které v minulosti způsobily největší škody na majetcích obce i samotných obyvatel. Obec byla zasažena povodní v důsledku jarního tání sněhu a v létě dlouhodobými přívalovými srážkami. Právě povodeň v letních měsících byla nejvýznamnější povodní, kterou obec v nedávné historii zaznamenala. Zvýšená hladina Střelického p., který protéká intravilánem obce, způsobila velké škody na majetcích a okolních plochách umístěných v povodí vodního toku. Samotná povodňová vlna zaplavila a poškodila místní komunikace, obytné domy a jejich sklepy a zahrady. Došlo k zaplavení podlah a veškerého zařízení Mateřské školy. Povodeň poškodila úrodu na různorodých zemědělských plochách, ploty a nanesla do obce velké množství naplavenin a bahna z okolní ornice. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Střelice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

V historii byla obec Střelice nejvýznamněji zasažena povodněmi v roce 1970. Dále obec zasáhly povodně v letech 1974 a v nedávné historii v roce 2014. Katastr obce je v současné době nejvíce ohrožován přívalovými srážkami, které ve zmíněných letech způsobily největší škody na majetcích obce i samotných obyvatel.

Rok 1970
V roce 1970 zasáhla katastr obce povodeň způsobená jarním táním sněhu a v létě dlouhodobými přívalovými srážkami. Právě povodeň v letních měsících byla nejvýznamnější povodní, kterou obec v nedávné historii zaznamenala. Při této stoleté vodě došlo díky prudkým přívalovým srážkám ke zvýšení hladin vodních toků na katastru obce. Srážkový úhrn dle dochované kroniky obce činil dne 9. 6. 1970 180 mm, za celý měsíc 268 mm. Zvýšená hladina Střelického p., který protéká intravilánem obce, způsobila velké škody na majetcích a okolních plochách umístěných v povodí vodního toku. Samotná povodňová vlna zaplavila a poškodila místní komunikace, obytné domy a jejich sklepy a zahrady. Došlo k zaplavení podlah a veškerého zařízení Mateřské školy. Povodeň poškodila úrodu na různorodých zemědělských plochách, ploty a nanesla do obce velké množství naplavenin a bahna z okolní ornice.

Srpen 2014 
V tomto roce zasáhly území České republiky silné přívalové srážky, které způsobily největší škody na jihu Čech, na pomezí Pardubického a Královéhradeckého kraje a v kraji Vysočina. Potupně se přívalové srážky přemístily i do Jihomoravského kraje. Velké problémy byly způsobeny na železnici, kde vlaky díky popadaným stromům a zatopeným oblastem přerušily své pravidelné spoje. Na některých místech bouřky poškodily zabezpečovací zařízení a spadlý svah zastavil dva projíždějící rychlíky mezi řešenou obcí Střelice a Tetčicemi na Moravě. Sbor dobrovolných hasičů při této situaci pomáhal odstraňovat způsobené škody na majetcích, spadlé stromy a odčerpával vodu ze zaplavených oblastí v okolních obcích. V samotných Střelicích byl hasičský sbor povolán k odčerpávání vody u nemovitosti v ul. Svitáčkova. Jednalo se o zaplavený dvůr u obytného domu a hrozilo zde zaplavení i bytových prostor nemovitosti. Voda ve dvoře již neměla kam odtékat, bylo tedy využito speciální techniky pro odčerpání zaplavené lokality. Celkově došlo při této povodni především k zaplavení místních komunikací, zemědělských ploch, sklepů obytných domů a zahrad.