Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Krouna lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích, když dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích a lesních stezkách. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Krouna, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

V nedávné historii byla obec Krouna nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 1911, 1966, 1997 a 2014. Povodně v těchto letech byly způsobeny především dlouhodobými přívalovými srážkami, které zapříčinily zvýšení hladiny vodního toku Krounky. Právě Krounka je na území obce rizikovým tokem při povodni díky svému průtoku zastavěným územím. Ohrožení katastru přívalovými srážkami dokazuje i množství kritických bodů při povodni, které se v blízkém okolí a na katastru obce nacházejí.
Roku 1966 dne 4. 6. postihly obec přívalové srážky doprovázeny silnými bouřkami. Průtrž mračen byla přirovnána té, která se již v obci vyskytla roku 1911. Následné splachy z orné a lesní půdy zaplavily většinu území obce. Voda se přelila z břehů regulovaného potoka a strhla sebou i dva mostky. Další mostky u č. p. 240 a 300 voda podemlela, strhla lávky a následně je i odplavila. Voda v korytě sebou brala naplavené klády stromů a prkna, která způsobila na mnoha místech zatarasení mostků a znemožnila průtok vodního toku. Během povodně byly zaplaveny domy č. p. 173 a 270, dva obchody se smíšeným zbožím a na místních komunikacích voda dosahovala výšky půl metru. V dolním povodí Krounky naproti č. p. 106 voda zničila nové řečiště. Dále došlo ke škodám na orné a zemědělské půdě. I bouřka napáchala škody. Blesk uhodil do jedné ze stájí, která následně začala hořet. Škoda na zemědělské půdě byla zemědělskou komisí stanovena na 125 tisíc Kč. Na samotném korytě a vodních tocích byla škoda odhadnuta na 6 miliónů Kč.
Během roku 1997 došlo v rozmezí 7. 7. a 18. 7. k rozvodnění vodních toků následkem přívalových srážek. Nejvíce postiženou oblastí během povodní byla místní část Rychnov. Voda napáchala největší škody na místních komunikacích, hrázi rybníka a korytě vodního toku. Celkové škody na místních komunikacích dosáhly 1 miliónu Kč, státní dotace činila 600 tisíc Kč.
Povodeň postihla katastr obce i roku 2014, a to znovu díky silným přívalovým srážkám. Nejintenzivnější srážky byly zaznamenány v oblasti mezi Krounou a Svratouchem, na hřebeni rozvodí, v ploše lesa a také v povodí toků Zemědělské vodohospodářské správy. Kapacita a stav vodních koryt nedokázaly náhlé množství vody přijmout a na některých místech došlo k vybřežení vodních toků. Dne 3. 8. se pohybovala hladina Krounky mezi 30 až 40 cm. Na mnoha místech byl zaznamenán zvýšený průtok toků, zatím ale bez nebezpečí. Přímo v intravilánu obce u č. p. 105 rychle stoupající voda odnášela velké množství bahna, kusy dřeva a naplavenin. U kampeličky došlo k zaplavení sklepu obytného domu č. p. 147, kde majitelé odčerpávali vodu sami, později jim přijeli na pomoc i hasiči z SDH Krouna. Vybřežení Krounky způsobilo největší škody především na místních komunikacích, na korytě Krounky a byly podemlety břehy zejména v horní části vodního toku. V odvodňovacím systému obce došlo k vytrhání betonových dlaždic a k vymletí kaverny pod bezpečnostním přelivem rybníku Zástava.
V červnu roku 2020 byla bleskovými povodněmi zasažena část obce Rychnov. Nejvíce byly poškozeny místní komunikace, mostky, „brodomosty“, zalesněný svah pod hrází rybníka. Povodní dne 14. 6. 2020 došlo k poškození komunikace v „horní“ části obce. Jednalo se o komunikaci připravenou na pokládku nového asfaltového koberce, poškozena byla již připravená skladba, bude nutné provést opravu skladby podkladních vrstev. Zcela zničen byl i přejezdový mostek. Předpokládaný odhad celkových nákladů je 3 200 000 Kč. Ve značné míře byl poškozen i střed obce Rychnov, v místě autobusové točny a zastávky. Předpokládaný odhad nákladů na opravy činí 900 tis. Kč. Dále byla poškozena makadamová přístupová cesta k objektu č.p. 30, bude nutné provedení nové skladby makadamové vrstvy, vč. umístění odtokového žlabu tak, aby případné přívalové vody byly řízeně odvedeny do míst, kde se budou moci postupně vsáknout do krajiny. Předpokládaný odhad nákladů 450 tis. Kč. K ještě značnějším škodám došlo na dolním toku Rychnovského potoka. Zcela zničena byla místní obslužná komunikace vedoucí v souběhu se zmiňovaným Rychnovským potokem, jedná se o komunikaci v délce cca 700 m, nejvíce byl poškozen „brodomostek“ pod objektem s č.p. 40. Stejně tak destrukční byl zásah na zpevněnou plochu před objektem hasičské zbrojnice. Součet celkových nákladů na úpravu škod po povodni ze dne 14. 6. 2020 v obci Rychnov činí 9 300 000 Kč. Více informací viz "Zpráva o povodni v obci Rychnov, červen 2020".