Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami

Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami může být způsobena například následujícími jevy:

  • sesuv půdy
  • ucpání průtočných profilů propustků a mostů
  • nahromadění naplavenin v kritických místech
  • ledové jevy
Sesuvy půdy mohou způsobit zanesení koryta přímo v místě sesuvu, nebo níže na toku. Následně dochází k vybřežení vody na okolní pozemky. V rámci okresu Ústí nad Orlicí došlo při povodni v roce 1997 pouze ke dvěma identifikovaným sesuvům půdy.
V době povodně se musí zvýšená pozornost věnovat mostům a lávkám, kde může docházet ke vzniku zátarasu vlivem naneseného materiálu a následnému rozlivu vody z koryta vodního toku. Povodňovou situaci mohou při svém ucpání výrazně ovlivnit všechny mostky a propustky na vodních tocích na území SO ORP Ústí nad Orlicí. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto kritické profily, se zvláštním zřetelem na předem vytipovaná místa omezující odtokové poměry. »
Nebezpečné ledové jevy mohou ovlivnit, nebo způsobit povodeň především na větších nížinných tocích, ovšem i na Tiché Orlici můžeme nalézt několik úseků s častými ledovými obtížemi. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce toku – Povodí Labe, státní podnik. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů), je popsána manipulace při výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl, povinni informovat příslušnou povodňovou komisi ORP.
Více informací o odtokových poměrech se nachází v kapitole Odtokové poměry.

Místa omezující odtokové poměry a místa vzniku ledových jevů v povodňovém plánu SO ORP. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.