Hydrologické údaje

Žamberkem protéká řeka Divoká Orlice. Její délka při průtoku městem je 5,3 km (od km 81,250 po km 75,950) s výškovým spádem 16 m (výška dna od 409,8 do 393,8 m n. m.). Plocha povodí po soutok s Rokytenkou činí 207,8 km2. Povodí tvoří převážně horské území Orlických hor na české i polské straně. Zásadní význam v ochraně před povodněmi má vodní dílo Pastviny, které je postaveno cca 8,5 km nad městem (na km 89,608). Přehrada reguluje průtoky a v převážné většině situací zachycuje přívalové srážkové vody a tím velmi aktivně omezuje možnosti vzniku povodní. Přesto však vznik povodní není vyloučen. Mohou nastat především v případě natolik zvětšeného přítoku do přehrady, že ta již není schopna průtok ovlivnit.

Po průtoku Divoké Orlice městem se v okrajové části Polsko (na km 77,480 při výšce dna 397,10 m n. m.) vlévá do Divoké Orlice říčka Rokytenka (plocha povodí 63,2 km2).

Povodí tvoří horské oblasti Orlických hor v okolí Rokytnice v Orlických horách a Kunvaldu. Těsně před vstupem říčky na katastrální území města Žamberk se do Rokytenky vlévá Horský potok protékající Kunvaldem, který je ve správě Lesů České republiky. Jeho průtok tvoří asi 1/3 průtoku Rokytenky pod soutokem s ní.  Nebezpečí povodní zde vzniká hlavně při rychlém tání sněhu a letních přívalových deštích.

 

Tab. 1  Vybrané výšky hladin v závislosti na průtoku - Divoká Orlice po soutok s Rokytenkou

Tab. 2  Vybrané výšky hladin v závislosti na průtoku - Divoká Orlice od soutoku s Rokytenkou