Organizace hlásné a hlídkové povodňové služby

Hlásná povodňová služba zabezpečuje informace povodňovým orgánům pro varování obyvatelstva v místech očekávané přirozené nebo zvláštní povodně. Informuje povodňové orgány a účastníky ochrany o vývoji povodňové situace a předává zprávy a hlášení potřebná k jejímu vyhodnocování a k řízení opatření na ochranu před povodněmi. V případě potřeby organizuje povodňový orgán města Žamberk hlídkovou službu.

Hlásnou povodňovou službu organizuje povodňový orgán města a povodňový orgán pro správní obvod obce s rozšířenou působností a podílejí se na ní ostatní účastníci ochrany před povodněmi.

Do hlásné služby jsou zapojeny tyto subjekty:
K zajištění hlásné povodňové služby z hlásných profilů kategorie A a hlásných profilů kategorie B jsou využívány monitorovací systémy ČHMÚ a Povodí Labe, s. p. s dálkovým přenosem dat. Podle „Metodického pokynu odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí k zabezpečení hlásné a předpovědní povodňové služby" je v případě selhání monitorovacích systémů povinností obcí, na jejichž území se hlásné profily nacházejí, zajistit hlášení o vodních stavech na vyžádání provozovatele monitorovacího systému.

Vodohospodářský dispečink Povodí Labe, s. p. je centrem hydrologických informací a drží nepřetržitou službu. O nebezpečí povodně avizované předpovědní službou nebo dosažených stupních povodňové aktivity na vodních tocích nebo vodních dílech informuje KOPIS HZS Pardubického kraje

Povodňový orgán města Žamberk je o situaci na vodních tocích informován prostřednictvím hlásné služby povodňového orgánu ORP Žamberk. Obce bezprostředně ohrožené manipulací na vodním díle (po hranici příslušné ORP) jsou informovány přímo správcem (vlastníkem) vodního díla.

Informace o povodňové situaci a předpokládaném vývoji lze získat na internetové stránce Povodí Labe, s. p. www.pla.cz. Informace jsou průběžně aktualizovány a jsou veřejně přístupné.

Regionální předpovědní pracoviště ČHMÚ, pobočka Hradec Králové je centrem meteorologických a hydrologických informací, v případě vzniku výrazných nepříznivých povětrnostních vlivů drží nepřetržitou službu. Zajišťuje předpovědní a výstražnou službu v oborech operativní meteorologie a hydrologie a na základě podrobné analýzy meteorologické a hydrologické situace a předpokládaného dalšího vývoje v povodí informuje o možnosti vzniku nebo nebezpečí povodně.

Zjištěné závěry a informace zpracovává a vydává ve formě pravidelných zpráv o stavu a předpovědi počasí, pravidelných zpráv o aktuální situaci a předpovědi stavů a průtoků. V případě předpokládaného výskytu mimořádné situace jsou navíc vydávány v rámci Systému integrované výstražné služby (informace o výskytu nebezpečných jevů a předpovědní výstražné informace). Veškeré zpravodajství ČHMÚ poskytuje v souladu s předmětem své činnosti především KOPIS HZS Pardubického kraje. Kromě toho lze veškeré potřebné informace o situaci a předpokládaném vývoji získat na internetové stránce ČHMÚ, jednotlivé situace mohou být telefonicky konzultovány s pracovníky RPP.

ZABEZPEČENÍ HLÁSNÉ SLUŽBY MĚSTA ŽAMBERK
Pozorování vodních stavů na jednotlivých hlásných profilech a pozorování toku řeky provádí:
1) Městská Policie - počínaje 1. SPA v celém k. ú. Žamberka s důrazem na hlásné profily „C" u železného mostu a mostu do Polska.
2) Dobrovolníci z řad SDHO - rozdělení toku mezi jednotlivé neaktivní hasiče (mimo JPO II), aktivace při 2. SPA podle rozsahu dalšího vývoje situace
3) Pan Josef Krejsa, Polsko 880 - stav na Rokytence

Hlásná a hlídková služba (Městská policie) využívá osobní automobil MP.

 

Četnost pozorování:

1) Městská policie provádí pozorování vodních stavů v četnosti:

  • při nebezpečí povodně - 2x denně (7.00h a 18.00 h)
  • při dosažení 1. SPA - 3x denně (7.00h, 14.00h a 21.00h)
  • při dosažení 2. SPA - podle potřeby a požadavku povodňové komise, zpravidla 1x za 2 až 3 hodiny
  • při dosažení 3. SPA každou hodinu

2) Dobrovolníci z řad SDHO - namátkově při plnění úkolů ochrany obyvatelstva ve stanovených částech města (toku) a na žádost povodňové komise.

3) Pan Josef Krejsa - plní úkoly pro PLA s.p. Při 2. SPA provádí pozorování na žádost povodňové komise města jejímž je členem.

 

HLÁŠENÍ HLÍDKOVÉ SLUŽBY:

1. Městská policie:

a) hlásí dosažení 1. a 2. SPA na tocích (Divoká Orlice, Rokytenka) situaci na toku a další skutečnosti starostovi města (místostarostovi města) Žamberk a starostům obcí níže na toku: Helvíkovice a Záchlumí (Hlášení podává při I. SPA a při II. SPA do zahájení činnosti PKM)
b) vyžaduje hlášení a informace o vývoji na horním toku od hrázného přehrady Pastviny a od starosty obce Líšnice ing. Keprta.
c) dosažení 3. SPA hlásí povodňové komisi města včetně prostor, nemovitostí a pozemků, které voda zaplavuje a vznik škod.
d) starostům obcí Helvíkovice a Záchlumí hlásí dosažení 3. SPA a další vývoj Povodňová komise města.

2. Dobrovolníci z řad SDHO

  • hlásí vodní stavy a dění na toku a v záplavovém území povodňové komisi města

3. Pan Krejsa (Polsko)

  • hlásí na žádost povodňové komise dosažení 3. SPA a dění na toku (zaplavované prostory)Dokumentování (zápisy) pozorování:
    Zápisy z pozorování vodních stavů (datum, čas, vodní stav v cm, poznámka), vlastní činnost, rozsah povodně, podaná hlášení a další důležité skutečnosti provádí Městská policie do „Zápisníku hlídkové povodňové služby" (včetně poznámek o zaplavování důležitých bodů při jednotlivých výškách vody).

Informace o vývoji povodňové situace předává povodňová komise města Žamberk:

  • Povodňové komisi ORP Žamberk
  • Povodňovým komisím obcí Helvíkovice a Záchlumí, které leží níže na toku Divoké Orlice
  • Krajskému operačnímu středisku HZS Pardubického kraje.
  • Fyzickým a právnickým osobám na území města, které jsou ohroženi povodní s využitím sirény a místního informačního systému, případně osobním předáním - pochůzkou (v případě selhání ostatních možností doručení zprávy)

Informace v rámci hlásné povodňové služby přebírá povodňová komise města Žamberk od:

  • Předpovědní povodňové služby
  • Povodňové komise ORP Žamberk
  • Povodňových komisí městyse Kunvald a obcí Líšnice a Nekoř
  • Hlídkové služby
  • Pozorovatelů hlásných profilů a jiných osob
  • Případně od HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí

Na základě těchto informací a na základě vlastních poznatků, získaných pomocí hlídkové služby, zajišťuje povodňová komise města Žamberk varování a informování obyvatelstva a ostatních účastníků ochrany před povodněmi a přijímá další opatření v souladu se svým povodňovým plánem a vzniklou situací.

HLÁSNÉ PROFILY  »
K zabezpečení hlásné povodňové služby se zřizují hlásné profily - místa na vodním toku, která slouží ke sledování průběhu povodně. Hlásné profily se rozdělují do tří kategorií:

Základní hlásné profily - kategorie A - jsou vybrané profily s vodoměrnými stanicemi na významných vodních tocích. Informace z těchto profilů jsou nezbytné pro řízení opatření k ochraně před povodněmi na národní úrovni, nebo jsou využívány pro předpovědní povodňovou službu. Jsou profesionálně provozované ČHMÚ nebo správci povodí (Povodí Labe, s. p.)

Doplňkové hlásné profily - kategorie B - jsou profily na vodních tocích, které jsou nezbytné pro řízení opatření k ochraně před povodněmi na regionální (krajské) úrovni. Jsou zřizovány krajskými úřady a provozovány místně příslušnými obcemi.

Profily kategorie A a B tvoří celostátní systém hlásné služby.

Pomocné hlásné profily - kategorie C - jsou účelové profily na vodních tocích, které mohou zřídit a provozovat pro své potřeby obce nebo vlastníci ohrožených nemovitostí. Profily kategorie C mají lokální význam a spolu s profily kategorie B tvoří základ místních varovných systémů, pracujících na různé technické úrovni (manuálně nebo automaticky) a poskytovat varování obyvatelstvu zejména při přívalových povodních na malých tocích. Doporučené minimální vybavení: vodočetná lať nebo alespoň 3 značky vodních stavů (např. na pilíři mostu) odpovídající směrodatným limitům pro SPA s barevným rozlišením (I. SPA - zelená, II. SPA - žlutá, III. SPA - červená) nebo s římskými číslicemi.

ROZMÍSTĚNÍ HLÁSNÝCH PROFILŮ KATEGORIE C VE MĚSTĚ

1) Divoká Orlice

a) vodočetná lať:

  • vakový jez na koupališti
  • pravý břeh u Železného mostu (nábřežní zeď)

b) značky pro jednotlivé SPA:

  • most na Kunvald (oba krajové pilíře)
  • železný most (levý břeh - nová nábřežní zeď)
  • lávka Pod Skalami (středový pilíř)
  • most Pod Suticí (středový pilíř)
  • most do Polska (pravý vnitřní pilíř)
  • lávka v Betlémě (levý kamen. pilíř)
  • most na silnici č. 11 „U Jelena" (pravý krajní pilíř)

 

2) Rokytenka

a) vodočetná lať

  • Polsko u domu čp. 412 (J. Krejsa), u mostu

 

ROZMÍSTĚNÍ HLÁSNÝCH PROFILŮ MIMO MĚSTO

Rozhodující vodočet pro Žamberk na Divoké Orlici je v Nekoři, 1,5 km pod hrází VD Pastviny I. Jeho stav sleduje a průtoky směrodatné pro vyhlášení jednotlivých stupňů povodňové aktivity hlásí na Městský úřad (případně na požádání sdělí) přehrada Pastviny hrázný (Zdeněk Dvořák) Tel.: 465 625 121, Mob.: 608 531 717

Údaje z tohoto hlásného profilu kategorie A lze zjistit na internetové adrese www.pla.cz.  Orientačním vodočtem je i hlásný profil kategorie B v Klášterci n. Orlicí a Orlickém Záhoří.

 

Tab. 9  Směrodatné limity pro vyhlášení jednotlivých SPA pro město Žamberk

SPA  Divoká Orlice [m3/s]  Rokytenka [m3/s]
Bdělost  30  5
Pohotovost  45  10
Ohrožení  70  20

 

Tab. 10  Výška hladiny na vodočtech směrodatná pro vyhlášení stupňů povodňové aktivity - Divoká Orlice (úsek Nekoř - Záchlumí)

SPA  Nekoř [cm]/ [m3/s]  koup. Žamberk [cm]/ [m3/s] U Železného mostu [cm]/ [m3/s]
Bdělost  110 / 31  - / 30 145 / 30
Pohotovost  130 / 41  - / 45 180 / 45
Ohrožení  145 / 49  - / 70 228 / 70

 

Tab. 11  Směrodatné limity pro vyhlášení jednotlivých SPA pro město Žamberk - Rokytenka

SPA  Vodní stav [cm]  Průtok [m3/s]
Bdělost    5
Pohotovost  110  10
Ohrožení  170  20

 

Tab. 12  Nadmořské výšky pro jednotlivé stupně povodňové aktivity v hlásných profilech kategorie. C

Profil - název 1. SPA

(pro Q=30 m3/s)

H / m n. m.

 2. SPA

(pro Q=45 m3/s)

H / m n. m.

3. SPA

(pro Q=70 m3/s)

H / m n. m.

Ozn. hlásného prof.
Most na Kunvald 403, 69 404, 00 404, 47 C VII
Železný most 402, 85 403, 18 403, 66 C VI
Lávka Pod Skalami 402, 23 402, 47 402, 84 C V
Most Pod Suticí 399, 93 400, 25 400, 76 C IV
Most do Polska - včetně Rokytenky + Q5,10,20 [m3/s] 398, 35 398, 77 399, 27 C III
Ocelová lávka Betlém 396, 81 397, 12 397, 67 C II
Most přes silnici č. 11 394, 77 395, 03 395, 51 C I

 

Hlásné profily na území města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.

 
 Hlásné profily