Činnost povodňového orgánu po povodni

a) Činnost povodňového orgánu po povodni

Povodňový orgán města Litomyšl bezprostředně po povodni:

  • Odvolává podle vývoje povodňové situace II. nebo III. SPA. Odvolání SPA oznamuje povodňovému orgánu ORP Litomyšl, správci toku (Povodí Labe, státní podnik, Lesy České republiky, s. p.), HZS KOPIS Pardubického kraje.
  • Prohlídka koryta toku a objektů na toku, provádí povodňová komise města  v součinnosti se správcem toku. Zjištěné závady na toku a zvláště závady, které by v průběhu další případné povodňové situace, znamenaly zhoršení povodňové situace je nutno co nejrychleji odstranit, aby koryto mohlo plnit svoji funkci. Závady na toku odstraňuje správce toku. Nejčastěji se jedná o nánosy v korytě, poškozené opevnění koryta, nátrže svahů koryta, naplavené bariery, zácpy mostních otvorů atd.
  • Prohlídka vodohospodářských děl, provádí povodňová komise města v součinnosti s vlastníkem nebo provozovatelem  vodohospodářského díla. Pozornost při prohlídce je věnována výpustným objektům, bezpečnostním přelivům a vzdouvacím tělesům - ve většině případů hrázím. Zjištěné závady musí vlastník nebo uživatel vodohospodářského díla bezprostředně odstranit.
  • Prohlídka uzavíracích šachet UŠ 1 a UŠ 2, na pravém břehu Loučné, ze kterých budou čerpány při nepřímých povodních povrchové vody.  Provádí povodňová komise města ve spolupráci s Vodovody Litomyšl. Zjišťuje stav šachet a šoupátkových uzávěrů, aby byly  funkční pro příští použití.
  • Prohlídka a evidence postižených objektů v zátopovém území, provádí povodňová komise města. Zjišťuje škody na obytných budovách, hospodářských objektech,  pozemcích, porostech, komunikacích atd.zajišťuje sepsání povodňových škod na území zasaženém povodní.
  • Zjištění rozsahu a výše povodňových škod, provádí povodńová komise města  ve svém územním celku. Výši škod na tocích hodnotí správce toku. Zpráva o rozsahu a výši povodňových škod je předána  povodňové komisi obce s rozšířenou působností Litomyšl.
  • Zajištění pomoci postiženým občanům, zabezpečuje povodňová komise města, v případě, že není schopna pomoc zajistit z vlastních prostředků, požádá o pomoc povodňovou komisi obce s rozšířenou působností.
  • Zjištění příčin negativně ovlivňujících průběh povodně, zabezpečuje povodňová komise města  a navrhuje řešení jejich nápravy.
  • Shromáždění materiálů a z pracování  souhrnné zprávy o povodni, kterou poskytuje do 3 měsíců povodňovému orgánu ORP Litomyšl a správci toků (Povodí Labe, státní podnik, Lesy České republiky, s. p.)
  • Posouzeni účelnosti provedených opatření na ochranu před povodněmi. Provádí povodňová komise města.
  •  Obnovení povodní narušených funkcí v zátopovém území. Jedná se zajištění dopravy, náhradní zásobování, obnovení dodávek vody a energií.
  • Evidenční a dokumentační práce o povodni, zabezpečuje městská povodňová komise, která předává údaje povodňové komisi obce s rozšířenou působností. Obsah evidenčních a dokumentačních prací je rozveden v samostatné kapitole Evidenční a dokumentační práce.

 

Obnovení povodní narušených funkcí v povodní zasaženém území

Po povodni je důležité zejména zajistit obnovení dodávek pitné vody, elektrické energie, plynu a obnovit narušená telefonická spojení. V případě, že došlo k zatopení elektrického vedení (plynu, tlakových nádob), smí být provoz obnoven až po provedené revizi těchto zařízení. Postupně se pak provádí revitalizace celého povodní zasaženého území včetně odklizovacích a úklidových prací, obnovy poškozených pozemních komunikací a odstraňování následků dalších škod.

V případě nutnosti se provádí sanační a hygienická opatření (deratizace a dezinfekce). K této činnosti lze vyžádat odbornou pomoc u Krajské hygienické stanice. Povodňový orgán města pomůže zajistit vyčerpání případně zaplavených prostor. Koordinuje vyčerpání vody ze zaplavených studní, včetně odstranění bahnitých nánosů, dále zajišťuje posudek hygienika o nezávadnosti zdrojů, případně chemické rozbory. Povodní postiženým občanům se poskytuje nezbytná materiální a finanční pomoc.


Zjišťování a oceňování povodňových škod

Při zjišťování výše povodní způsobených škod se vychází z podkladů, které byly získány v průběhu povodně při evidenčních a dokumentačních pracích ve spolupráci se zástupci pojišťoven a odbornými pracovníky stavebních úřadů, případně soudními znalci.

Příloha Osnova pro sledování škod a činností

Vyhotovení souhrnné zprávy o povodni

Z každé povodně, při které byla vyhlášena povodňová aktivita, došlo k povodňovým škodám nebo byly během povodně prováděny zabezpečovací a záchranné práce, se zpracuje souhrnná zpráva o povodni. Zprávu o povodni zpracovává povodňový orgán města Litomyšl nebo jím pověřená osoba za přispění všech členů povodňové komise. Provádí se vyhodnocení povodně, které obsahuje rozbor příčin a průběhu povodně, popis a posouzení účinnosti provedených opatření, věcný rozsah a odborný odhad výše povodňových škod a návrh opatření na odstranění následků povodně. Zpráva o povodni se poskytuje do 3 měsíců od ukončení povodně příslušnému orgánu ORP Litomyšl a příslušnému správci povodí (Povodí Labe, státní podnik, Lesy České republiky, s. p.).

V případě nutnosti rozsáhlejších dokumentačních prací provede povodňový orgán města doplňkové vyhodnocení do 6 měsíců od ukončení povodně.
Příloha Osnova souhrnné zprávy o povodni